Наркотична залежність – це комплекс фізіологічних, поведінкових та когнітивних явищ, серед яких поведінка, пов'язана з вживанням психоактивних речовин, набуває виразної переваги над іншими, що були властиві людині. Мова йде про перетин дуже невловимої і складної для сприйняття межі між бажанням, яке виражає добровільність, і примусом, який повністю порушує контроль. Ця межа перетинається лише один раз, але безповоротно. Наркоман, навіть коли він не вживає психоактивні речовини, залишається наркоманом до кінця свого життя. Це хронічне захворювання центральної нервової системи, яке характеризується періодами ремісії та рецидиву.

Наркоманія призводить до низки збитків, у тому числі: соматичних, психологічних, соціальних. Часто закінчується смертю через наслідки для здоров'я. Наркоманів треба лікувати.

Сучасні напрямки лікування наркоманії

В Центрі Здорової Молоді у Хмельницькому застосовується комплексне лікування від наркотичної залежності. Лікування спрямоване на припинення вживання психоактивних речовин та повернення до життя відповідно до культурно прийнятих норм. Використовується фармакологічне лікування, включаючи програми замісної терапії, а також індивідуальні та групові бесіди з психологами/психіатрами.

Лікування в програмах замісної терапії передбачає тривале застосування препаратів (наприклад, метадону) в рамках медичних програм під наглядом професіоналів. Таке лікування спрямоване на покращення стану здоров'я пацієнта, зменшення вживання психоактивних речовин та зниження розповсюдження інфекційних захворювань.

Симптоми абстинентного синдрому (синдрому відміни)

Такі симптоми виникають у наркоманів після:

  • зменшення добової дози препарату або його відміни, що спричиняє зниження рівня психоактивної речовини та її активних метаболітів у крові;
  • вживання препаратів, які діють антагоністично на окремі рецептори, наприклад, налоксон – активними опіатними наркоманами, флумазеніл –залежними від седативних препаратів.

Симптоми абстинентного синдрому зазвичай є специфічними для відповідної психоактивної речовини.

Толерантність

Толерантність – явище зниження чутливості організму, все більш слабкої реакції на послідовні дози психоактивної речовини. Ефект толерантності полягає у прийомі все більших доз психоактивної речовини з метою отримання очікуваного ефекту від препарату, наприклад, знеболювальний ефект морфіну може зменшитися через кілька тижнів: тоді необхідно збільшити дозу.

Толерантність до однієї психоактивної речовини, наприклад алкоголю, може спричинити толерантність до іншої, наприклад діазепаму (перехресна толерантність).

Механізми розвитку толерантності та абстинентного синдрому до кінця не вивчені.

Як відбувається лікування наркоманів в реабілітаційному центрі

Лікування наркоманії у Хмельницькому https://czm-maa.org/likuvannia-narkomanii.html засноване на розробленій досвідченими психотерапевтами та наркологами програмі. Курс лікування та реабілітації гарантує досягнення стійкого результату та ремісії. Залежні отримають головне – мотивацію на повернення до нормального, повноцінного життя, позбавленого патологічних залежностей.

В реабілітаційному центрі у Хмельницькому практикують індивідуальний підхід до лікування з визначенням причини формування та розвитку залежності. Під час програми ресоціалізації пацієнтів гасяться внутрішні конфлікти та психічна напруга – залежний поступово стає нормальною, врівноваженою особистістю.

Подібним чином відбувається і лікування алкоголізму у Хмельницькому https://czm-maa.org/likuvannia-alkoholizmu.html. Алкоголізм, на думку багатьох вчених – це різновид наркоманії. Його лікування починається з виведення із запою, а закінчується поверненням оновленої людини назад в сім'ю та соціум.