Контактні лінзи: відповіді на поширені запитання
Як у досвідчених користувачів контактних лінз, так і у новачків, може виникати чимало запитань щодо правильного користування цим засобом корекції зору. У цьому матеріалі ми зібрали найпоширеніші запитання про лінзи, аби вичерпно на них відповісти.
Контактні лінзи відчуваються в оці та викликають дискомфорт?
Це, напевне, найпопулярніше питання про лінзи для зору. А походить це питання з поширеного міфу: мовляв, лінза відчувається на поверхні ока і через це викликає відчуття постійного дискомфорту. Насправді це не так. Сучасні контактні лінзи виготовляються з тонких, м’яких і еластичних матеріалів, що зазвичай мають високі показники киснепроникності та вологовмісту. Такі лінзи не відчутні на поверхні ока і під час їх носіння, користувач не має відчуття стороннього тіла в оці та взагалі забуває про наявність лінз.
Певні неприємні відчуття дійсно можуть виникати в перші дні носіння лінз. Це цілком нормально. Річ у тім, що поверхні ока потрібен певний час на адаптацію до наявності лінзи. Період адаптації зазвичай триває не більше 1-2 тижнів. Якщо ж дискомфорт не проходить після адаптації, потрібно звернутися до офтальмолога. Ймовірно, вам неправильно підібрали лінзи і варто спробувати інші.
Чи важко одягати/знімати контактні лінзи?
Ні, зовсім не важко. Процес одягання та знімання лінз не займає більше хвилини, треба тільки випрацювати звичку. Це питання практики. В перші рази, звісно, у вас можуть виникати певні труднощі з одяганням лінз, але після кількох спроб вам стане простіше, а ще з часом ви робитимете це на автоматизмі
Чи можна спати в контактних лінзах?
Загалом ні, спати в лінзах не можна. Виключенням є лише спеціальні контактні лінзи безперервного режима носіння, оптичні характеристики яких дозволяють не знімати їх перед сном. Такі лінзи можна носити лише у виключних випадках і лише за попередньої рекомендації лікаря-офтальмолога. Спати у звичайних контактних лінзах (лінзах денного режима носіння) в жодному разі не можна.
Чи важко доглядати за лінзами?
Догляд за лінзами не є важчим або ж затратним по часу, але він потребує серйозного і відповідального підходу. Лінзи необхідно зберігати в контейнері зі спеціальним розчином, торкатися їх можна лише чистими та сухими руками, потрібно своєчасно міняти розчин в контейнері і, власне, сам контейнер. Також контактні лінзи потрібно вчасно знімати (відповідно до їх режима носіння) та не переношувати.
Якщо ж ви взагалі не хочете мати справу з будь-яким додатковим доглядом за лінзами, то є варіант і для вас — це щоденні контактні лінзи. Щодня одягається нова пара таких лінз, яка викидається вже ввечері. Тобто не потрібно ні розчину, ні контейнеру для зберігання.
Як довго можна носити контактні лінзи?
Однозначної і короткої відповіді на це питання немає. За режимом заміни та режимом носіння сучасні лінзи поділяються на відразу декілька типів. Передусім варто пояснити різницю між цими характеристиками. Режим заміни вказує на максимальний проміжок часу, протягом якого можна носити одну пару лінз, повторно її одягаючи та знімаючи. А режим носіння — це максимальна кількість годин, протягом якої лінзи можна носити не знімаючи.
За режимом заміни в магазинах оптики доступні одноденні, місячні, планові та традиційні лінзи. Як, напевно, зрозуміло з назви, одноденні лінзи потрібно міняти щодня, а одну пару місячних лінз можна носити не довше місяця (30 днів). Планові контактні лінзи можна носити 1-3 місяці, а однією парою традиційних лінз можна користуватися під 6 місяців до року.
Усі необхідні параметри контактних лінз, режими носіння та заміни включно, вам допоможе визначити лікар-офтальмолог. Також радимо звернутися до лікаря за консультацією, якщо у вас залишилися ще якісь питання щодо носіння лінз і правильного догляду за ними.