В програмі реконструкції застарілого житла передбачена й реконструкція соціально-транспортної інфраструктури

Про реконструкцію застарілого житлового фонду йдеться вже давно. Як соціальними мережами, так і на рівні офіційних джерел говорили про знесення так званих «хрущовок», а на їх місці зведення сучасних багатоповерхівок. Закон про комплексну реконструкцію кварталів/мікрорайонів застарілого житлового фонду прийняли ще у 2006 році. Тобто, 16 років тому. Але він так і не запрацював. Основні причини в тому, що потрібна була 100% згода мешканців будинку на його реконструкцію або знесення. А такого, як ви розумієте, добитися практично неможливо. Знайдеться той, хто категорично буде проти. І друга норма – нове житло мало бути на 50% більше старого.

Тепер знову постало питання реконструкції застарілого житлового фонду, який Рада має розглянути найближчим часом. За інформацією Держкомстату на 2021 рік в Україні офіційно визнано застарілими 45 тисяч будинків і 16,5 тисяч — аварійними! І це без врахування житла, яке зруйноване за останні півроку.

Засновник Благодійного фонду «РАЗОМ» Борис Приходько вважає законопроєкт важливим, але як і коли його виконають, достеменно сказати важко. Тим більше в нинішніх умовах:

«Рішення правильне. Хрущовки» давно вже розвалюють у світі, а на їхньому місці зводять будинки, які відповідають сучасним нормам. На сьогоднішній день понад 3,5 мільйонів українців залишилися без житла, чиї будинки зруйновані й стали непридатними для проживання. І це дуже приблизна цифра, яка зростає з кожним днем. Ці родини потрібно забезпечити житлом в першу чергу. Щодо застарілого житла, то деяким будинкам вже по 50-70, а то й більше років. Вони можуть завалитися у будь-який момент. Ще один плюс цього документу – реконструкції підлягає не лише житло, а й соціально-транспортна інфраструктура, яка зараз у «старих» кварталах кульгає на обидві ноги».

Борис Приходько вважає, що ліквідація застарілого фонду – це звільнення місць для нових сучасних забудов

Борис Приходько звернув увагу ще на один важливий момент. У містах фактично не залишилося, або дуже мало, землі під нову забудову. Тому пустити «під ніж» застарілий та аварійний житловий фонд є виходом із ситуації.

У новому законопроєкті знижено норму згоди жителів будинку на розселення з подальшим зносом до 75%. Шансів, що в оновлених мікрорайонах де «сховається» «хрущовка», стає менше.

Борис Приходько нагадав, що позитивом у контексті оновлення наших міст є й прийняття закону щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій:

«Це означає, що коли проходитиме реконструкція кварталів чи мікрорайонів, то там обов’язково має бути укриття, де люди могли б захиститися від різних надзвичайних ситуацій, які загрожують їхній особистій безпеці й життю. Споруди цивільного захисту потрібно враховувати ще на стадії підготовки містобудівної документації з урахуванням необхідних комунікацій. І має бути відповідальний за дотримання там порядку і створення відповідних умов для такого виду об’єктів».

Зрозуміло, що навіть після прийняття законопроєкту про реконструкцію застарілого житла, роботи не розпочнуться наступного дня. Але базу для цього, технічну документацію і всі прорахунки потрібно робити вже зараз.