Сонячні панелі можна встановлювати на землі, даху чи фасаді будівлі. Важливо, щоб ділянка під розміщення пристроїв добре освітлювалася опівдні. Навіть невелика тінь суттєво зменшує виробіток електростанції. Тому і самі фотоелектричні модулі розташовують так, щоб вони не затіняли один одного. На всі ці нюанси необхідно зважати, розраховуючи площу під установку.

Скільки квадратних метрів займатимуть панелі, залежить від декількох факторів. Сонячні фотомодулі в Україні - переважно кремнієві: або полікристалічні, або монокристалічні. Перші - сині або сірі, неоднорідного кольору. Другі - чорні, без світлих вкраплень. Але різниця між poly та mono полягає не тільки в забарвленні. Завдяки спрямуванню кристалів в один бік, монокристалічні панелі на 2-3% продуктивніші. При однакових з полікристалічними модулями габаритах вони видають на 45-65 Вт більше. Отже, під розташування монокристалічних пристроїв необхідна на 10% менша площа.

Другий важливий чинник, на який слід зважати при розрахунку площі, - місце розташування. Вибір на користь даху дозволяє розмістити пристрої компактно. Особливо якщо це скатний дах. Там панелі монтують, як правило, паралельно покрівлі. І на кожен кіловат потужності станції потрібно 5,5-6 кв. м. Але у розташуванні на скатному даху є суттєвий недолік: через утруднення руху повітря панелі влітку сильно нагріваються і, як наслідок, гірше працюють.

Пристрої, встановлені на пласкому даху, провітрюються краще. Для отримання оптимального для генерації кута нахилу модулі встановлюють на спеціальні трикутні металоконструкції. Більший зазор між покрівлею да панелями дозволяє повітряним масам вільно рухатися. Однак і вірогідність взаємозатінення модулів зростає. Тому міжпанельну відстань при розташуванні пристроїв на пласкому даху збільшуюють. Для встановлення фотополя потужністю кіловат необхідно 10-11 кв. м.

Слід зазначити, що монтувати сонячну електростанцію на даху не завжди доцільно. Найкращою для генерації є південна орієнтація пристроїв. Не критично, коли панелі “дивитимуться” у південно-східну чи південно-західну сторону. Якщо ж розмістити сонячні батареї на східному схилі даху, виробіток знизиться на 8-10%; на західному - на 18-20%. При наземному розміщенні пристроїв ніяких проблем з орієнтацією нема. Металічні системи кріплень завжди можна встановити так, щоб столи з панелями “дивилися” на південь.

Разом з тим під наземну установку відводиться більша площа - від 12-13,5 кв. м на кожен кіловат потужності СЕС. Панелі можна розмістити на статичній фермі або на трекері. При розташуванні на нерухомій конструкції враховується необхідність створення технологічних проходів. Відповідно статична станція може займати і 17-20 кв. м / кВт. На трекерах - конструкціях з рухливим столом - модулі знаходяться один біля одного. Тому під динамічну установку можна відвести меншу ділянку (13-15 кв. м / кВт).

Для отримання індивідуального розрахунку завітайте на https://eco-tech.com.ua/. Фахівці компанії зможуть точно оцінити можливість і варіанти встановлення сонячної електростанції конкретно для вашого домогосподарства. Свій висновок вони зроблять на основі огляду місцевості. При розробці проекту проводиться 3D моделювання майбутньої СЕС, що дозволяє виключити можливість затінення, отримати точний прогноз генерації по місяцях, за рік та за весь період служби.